?

Jak zdać egzamin na Żeglarza Jachtowego? część I: Teoria

 

Czy zdam egzamin?

Jaki jest odsetek zdających?
Czy będzie trudno?

No i najważniejsze z pytań: Co zrobić żeby zdać?

 

egzamin teoretyczny na żeglarza jachtowego

 

Takie rozterki mają uczestnicy każdego kursu na żeglarza. Zarówno przed przyjazdem, jak i na początku turnusu takie pytania padają bardzo często.

 

Postaram się rozwiać choć część z nurtujących Was wątpliwości.

Jako instruktor z blisko 20 letnim stażem, egzaminator i przewodniczący komisji egzaminacyjnych naprawdę sporo na ten temat mogę Wam powiedzieć.

 

Zacznijmy od kwestii techniczno-formalnych.

Czy nam się to podoba, czy nie, stopień Żeglarza Jachtowego zdobywa według wytycznych Polskiego Związku Żeglarskiego. Zarówno program kursu, jak i przebieg egzaminu są określone w wytycznych Związku.
Rolą egzaminatora jest ocena zdającego, na podstawie kryteriów przez ten związek ustalonych.
(Na marginesie – łatwiej by było, gdyby spisane było one przynajmniej z zachowaniem zasad gramatyki i interpunkcji, ale...)
Nie miejsce tu na szczegóły – możecie je znaleźć na stronie: Informacje O Szkoleniach Żeglarskich

 

Ogólnie egzamin składa się z dwóch dużych części – teoretycznej i praktycznej – a w skład każdej z nich wchodzi jeszcze po kilka dziedzin szczegółowych.


Zazwyczaj na początku odbywa się egzamin z teorii.
Może on mieć formę zarówno pisemną, jak i ustną. Zależy to od przewodniczącego, który – kierując się ostrożnością – najczęściej wybiera formę pisemną (wiadomo – jak jest kwit, to łatwiej obronić decyzję).

Podczas egzaminu teoretycznego oceniana jest Wasza wiedza z każdego przedmiotu osobno i (to kiepska wiadomość) z każdego z przedmiotów musicie otrzymać pozytywną ocenę, bo każdy przedmiot jest oceniany oddzielnie. Zazwyczaj trzeba mieć ponad 50% prawidłowych odpowiedzi żeby zaliczyć dany dział.
Program szkolenia teoretycznego na żeglarza jest naprawdę skromny i szczerze zachęcam do jego dobrego przyswojenia. Ale jeśli chcecie porady, co szczególnie należy wykuć, to zdradzę Wam, że jest sporo pewniaków.
Prześledźmy je po kolei.

 

Przepisy

Po pierwsze wszelkie aspekty prawa drogi. Dwa jachty żaglowe w rożnych kursach, dwa motorowe, motorowy i żaglowy i tak dalej... Gwarantuję, że będziecie mieli pytania z tego zakresu.
Poza tym uprawnienia żeglarza jachtowego – bo właśnie takie chcecie na tym egzaminie zdobyć. Do tego nauczcie się paru podstawowych znaków (reszty egzaminatorzy też nie znają) i sygnałów dźwiękowych (żółte i biało czerwone romby wskazujące drogę, zakaz cumowania, uwaga, zmieniam kurs w prawo/lewo, wzywam pomocy i nie wiadomo czemu popularny: „moje maszyny pracują wstecz”).

 

Meteorologia

Tu przede wszystkim musicie znać zjawiska zwiastujące załamanie pogody z rozpoznaniem kowadła burzowego (chmury cumulonimbus) na czele.
Poza tym warto wiedzieć, jak można uzyskać prognozę pogody i o co chodzi z czerwonym, lub żółtym kolorem zachodzącego słońca.

Przyda się też znajomość kierunku w którym wieje bryza - co prawda nie za bardzo jest to wiedza praktyczna, ale w czasach kiedy my zdawaliśmy na żeglarza, to bardzo nas z tego katowali i z przyzwyczajenia zostało nam, żeby teraz wymagać tego od Was ;-)))

 

Ratownictwo

To najtrudniejszy temat, bo każdy z przewodniczących uważa za najważniejsze coś innego. Jest na to proste wyjaśnienie... Najlepszą nauczycielką żeglarstwa jest praktyka. Każdy żeglarz z doświadczeniem znalazł się kiedyś w trudnej sytuacji; w zależności od tego co to była za sytuacja gość ma inne pojęcie co jest „najbardziej najważniejsze” w kwestii bezpieczeństwa. Dla jednego przewodniczącego będzie to prawidłowe korzystanie z osobistych środków ratunkowych, dla innego sposoby wzywania pomocy, a dla innego prowadzenie akcji ratunkowej po wywrotce jachtu mieczowego.
Moja dobra rada: ratownictwo wkuć w całości!

 

Teoria żeglowania

Postrach wszystkich kursantów, najtrudniejszy i najmniej lubiany przez większość z Was przedmiot. Problematyczny również na egzaminie, bo egzaminatorzy też rzadko go, tak naprawdę, rozumieją.

Prawdziwym pewniakiem są wiatry: rzeczywisty, własny i pozorny. Jeśli będziecie potrafili je rozróżnić i opisać, to jedno zaliczone pytanie macie w kieszeni. Poza tym obstawiał bym siły działające na ster i kursy względem wiatru. Warto też wiedzieć coś o stateczności jachtu.

 

Locja

Oznakowanie szlaku żeglownego. Wkujcie znaki kardynalne i dowiedzcie się, o co chodzi ze śluzami.
Ambitniejsi niech poczytają też o żegludze na rzece.

 

Teoria Manewrowania

Czyli jak teoretycznie ma wyglądać to, czego się uczycie w praktyce ;-)

Moja rada – nauczcie się praktyki, to dacie radę jakoś o tym napisać też w teorii.

 

Wiadomości o jachtach żaglowych

Tutaj macie naprawdę wiele szczęścia, że nie zdajecie egzaminu za „starych dobrych czasów”. Mielibyście do wkucia całe ożaglowanie i olinowanie fregaty – czyli musieli byście umieć nazwać każdą linkę na Darze Młodzieży :-)

Na szczęście teraz wystarczy żebyście umieli nazwać linki na jachcie, na którym odbywa się szkolenie.
Wkujcie olinowanie ruchome i stałe. Wanty, sztagi, szoty, fały. Te nazwy brzmią dla nowicjusza bardzo egzotycznie, ale nie jest ich wiele, w dodatku używa się ich na co dzień podczas pływania. Jeśli będziecie orientować się na bieżąco na jachcie o czym mówi Wasz instruktor, to nie powinno być problemów. Dobrze jest też wiedzieć jakie części ma kadłub oraz – poza nazwą dziobu i rufy – wiedzieć co to kokpit, czy achterpik.

 

To tyle „pewniaków”

Zaznaczam, że każdy egzamin wygląda inaczej, a pytania każdorazowo przygotowuje przewodniczący komisji egzaminacyjnej. Możliwe, że traficie na kogoś, kto nie uważa, że warto rozpoznać chmurę typu cumulonimbus, ale ogólnie można się kierować powyższymi wskazówkami.


Na koniec powtórzę, że warto dokładnie się przygotować do egzaminu, a wiedza, którą przyswoicie na pewno Wam się przyda. Gdyby jednak na jakiś dział brakło Wam czasu... wkujcie „pewniaki”
 

Wkrótce zdradzę Wam, jak wygląda egzamin praktyczny i co podczas niego jest najważniejsze.

 

Bartek Milewski

Dodaj komentarz

Powiadom mnie o nowych komentarzach

Komentarze

Paula

A mam pytanie, czy obecnie egzamin jest w formie testu a b c d, czy jak sobie egzaminator uwidzi (test, pytania otwarte, ustne, itd)?

23-06-2016 05:23:37 Odpowiedz na komentarz up 0 down 0

RW

Wyłącznie w formie testu jednokrotnego wyboru.
Test zawiera 75 pytań i na jego napisanie jest 90 minut.

24-06-2016 04:09:18 Odpowiedz na komentarz up 2 down -1

Paula

Dziękuję

27-06-2016 02:13:00 up 1 down 0

Stanisław

Radzę trochę poczekać z egzaminem. Następna "ekipa" polityczna wprowadzi przepisy w myśl , których uprawnienia będzie się kupować na bazarze.
Stanisław

07-06-2014 04:56:26 Odpowiedz na komentarz up 1 down -5

dan

jaki podrecznik warto kupic by nauczuc sie dobrze teorii

04-08-2013 10:54:36 Odpowiedz na komentarz up 2 down 0

RW

Na przykład autorstwa Kolaszewskiego i Świdwińskiego. Może być też Haber, albo Wysocki (ten ostatni trochę bajarz).

07-08-2013 02:34:55 Odpowiedz na komentarz up 1 down -3

jasieńka

A czy lepiej do egazminu przygotowuje kurs stacjonarny czy rejs szkoleniowy?

27-06-2013 02:28:43 Odpowiedz na komentarz up 0 down 0

RW

Cóż... To zależy od Twoich preferencji. Kurs wędrowny (rejs) lepiej przygotowuje do prawdziwego żeglowania, bo poznajesz różne sytuacje i miejsca. Kurs stacjonarny lepiej oswaja Cię do egzaminu bo odbywa się w całości na akwenie, na którym będzie egzamin. Wybór należy do Ciebie.
Pamiętać jeszcze należy, że rejs jest cięższym kursem, bo dochodzi Ci cała kwestia socjalna czy li samodzielne posiłki itp - które to w ośrodku masz podane przez panią kelnerkę

29-06-2013 12:45:20 Odpowiedz na komentarz up 0 down 0

Dżafar

A skąd ja bidny egzaminator mam mieć pewność że egzaminowany mnie nie utopi?Już słyszę te komentarze: odebrał mi komendę złośliwie.I te protesty kursantów i rodziców. Brrr.

20-05-2013 02:34:58 Odpowiedz na komentarz up 0 down 0

Zbyszek

Wobec tego dziękuję
Dodam, iż przygotowania do egzaminu, pomimo że pływam róznymi żaglówkami od lat (tradycje rodzinne) nauczyły mnie wiele ciekawych rzeczy.
Naprawdę polecam i pozdrawiam wszystkich przyszłych oraz "starych wyjadaczy" - żeglarzy.

12-10-2012 10:09:45 Odpowiedz na komentarz up 0 down 0

RW

Miło nam to czytać
Kurs porządkuje wiedzę i przydaje się nawet osobom, które już żeglują.
POZDRAWIAMY !!!

12-10-2012 10:12:21 Odpowiedz na komentarz up 0 down 0

Zbyszek

No iii ? Wszyscy czekają, a kolega egzaminator zapomniał.... A ja mam egzamin w niedzielę, nauczyłem się jak doradzano, a o egzaminie praktycznym jak nie było, tak nie ma

11-10-2012 01:30:42 Odpowiedz na komentarz up 0 down 0

RW

Jak nie ma jak jest
Artykuł o egzaminie praktycznym wisi na naszym blogu od połowy czerwca :-) Proszę spojrzeć:
http://www.roza.pl/blog/jak-zdac-egzamin-na-zeglarza-jachtowego-czesc-ii-praktyka/

11-10-2012 02:08:31 Odpowiedz na komentarz up 0 down 0

Grzegorz Ampuła

Bartek, mija miesiąc , napisz coś o praktycznym egzaminie, bo ciekawość tylko pobudziłeś u zainteresowanych i nas będą wypytywać później, i "spokój sternika" nadwyrężać, a tak odeślemy zainteresowanych na bloga i do słów szefa

23-05-2012 12:01:00 Odpowiedz na komentarz up 0 down 0